מהי פודיאטריה?

מה פודיאטר עושה?

פודיאטרים הם מומחים רפואיים שמסייעים לפתור בעיות בכפות רגליים או בגפיים תחתונות. פודיאטרים מטפלים בפציעות או דלקות כמו גם בעיות רפואיות כרוניות כגון רגליים סוכרתיות. אנחנו נקראים פודיאטרים או דוקטור לפודיאטריה, אך לא נקראים דר' .

האם פודיאטר הוא רופא?

ובכן פודיאטרים הם רופאים לרגליים אך ההכשרה הרפואית אוניברסיטאית שלהם שונה ממסלול של רופא MD. לפודיאטרים יש את בתי הספר שלהם והאיגודיים שלהם.

פודיאטרים מבצעים ניתוחים, מתקנים שברים שולחים לבדיקות דימות שונות כגון צילום, M.R.I, C.T, ועוד, פודיאטרים גם רשאים לתת מרשמים (במדינת ישראל נושא המרשמים נמצא בסוף הסדרתו כחוק במשרד הבריאות).

תוכנית הלימודים?

פודיאטרים עוברים הכשרה אוניברסיטאית במשך 4 שנים, לומדים מקצועות כגון פיזיולוגיה, מיקרוביולוגיה, פתלוגיה, ביומכניקה, אנטומיה, פרמקולוגיה ועוד. 

לומדים על מחלות כלליות ועל ההשפעה הישירה ברגליים, כולל דיאגנוזה ודרכי טיפול כולל כירורגיה.

מה לצפות בפגישה הראשונה?

למעשה מפגש עם פודיאטר הוא זהה למפגש עם רופא (עור, אורתופד, כירורג). הפודיאטר יבקש אינפורמציה עליך כגון מחלות רקע, תרופות קבועות, וניתוחים, כל זה חשוב להערכת המצב הרפואי של המטופל והבעיה איתה הגיע.

אמצעי הטיפול מגוונים החל מבדיקה ביומכנית הערכת עמידה, הליכה והנעלה לטובת התאמת מדרסים.

וטיפולים פולשנים יותר כגון חיתוך עם סקלפל, הרדמות, טיפול בציפורניים, הקפאה של חנקן נוזלי ועוד. 

מתי נפנה למומחה?

הפניה למומחה יכולה להיות מכמה סיבות, אולם נוכל לחלק את הסיבות לשלוש קבוצות עיקריות:
טיפול בסימפטום או בעיה קיימת
כאשר אנו סובלים מבעיה כלשהיא בכפות הרגליים, משהו מציק לנו או כואב, אם מדובר במשהו שניתן לראותו ואם בבעיה חבויה יש לפנות למומחה על מנת שיזהה את הבעיה ויפתור אותה מוקדם ככל הניתן, זיכרו טיפול מוקדם בבעיה יכול למנוע סיבוכים עתידיים והתפשטות בלתי מבוקרת.

טיפול מונע
טיפול שמטרתו מניעת סיבוכים כגון בדיקה תקופתית של כף הרגל אצל אלו הסובלים ממחלות כגון סכרת, מחלות כלי דם ומחלות לב. זכרו כי בדיקה תקופתית של חולי סכרת יכולה למנוע התפתחות כיבים ופצעים קשי ריפוי אשר יכולים להגיע עד כדי קטיעת איברים.

טיפול שגרתי
כאשר אנו מעוניינים שאיש מקצוע מוסמך בעל ידע רפואי יטפל בכף רגלנו בכל הקשור לטיפול שוטף כגון טיפול פדיקוריסטי.
ככלל כאשר יש ספק, אזי אין ספק וכדאי לפנות למומחה על מנת לקבל חוות דעת מקצועית.